هیتر تابشی


در اثر فعل و انفعالات اتمی صورت گرفته در خورشید، انرژی عظیمی آزاد می شود و این انرژی بصورت امواج الکترومغناطیس بعد از طی  149،680،000 کیلومتر به سطح زمین می رسد و گرمایش مورد نیاز زمین برای ادامه حیات را تامین می کند. همانطور که در یک روز آفتابی زمستان ، لذت گرمای دلچسب خورشید را احساس می کنیم.

سیستم های گرمایش تابشی و هیتر های تابشی را می توان خورشید های کوچک نیز نام نهاد. در واقع آین هیتر ها حرارت آزاد شده در اثر احتراق در سیستم را به صورت امواج الکترومغناطیس در فضا منتشر می کنند. انتقال حرارت از هیتر تابشی به اجسام بدون اتلاف حرارت انجام می گیرد. به عبارت دیگر در مکانیزم گرمایشی این سیستم ها هیچ گونه اتلاف و انتقال حرارت بین هیتر و هوا انجام نمی شود. اگر در اثر این انتقال حرارت، هوا گرم شود موجب اتلاف شدید میشود. زیرا هوای گرم به علت سبک بودن به طرف سقف حرکت می کند و هوای سرد به سمت کف هدایت می شود.

تفاوت گرمایش تابشی با گرمایش هدایتی:

گرما به سه روش منتقل می شود: 1) هدایت   2) تابش   3)جابجایی یا هدایت

  1. انتقال حرارت از طریق جداره یک ساختمان به علت اختلاف دمای دو سطح داخل و خارج دیوار را هدایت می نامند.
  2. انتقال حرارت از منبع حرارتی دما بالا به سمت منبع جاذب دما پاییت به علت اختلاف دمای دو منبع و توسط امواج الکترومغناطیس را انتقال حرارت به روش تابشی می نامند.
  3. انتقال حرارت در اثر جابجایی و حرکت سیال را انتقال حرارت هدایت می نامند .

 

هیتر تابشی چگونه کار می کند؟

احتراق در اثر ترکیب سوخت و هوا درون یک لوله فولادی انجام می شود و منجر با بالا رفتن دمای سطح لوله می شود و لوله شروع به ساطع کردن پرتو های تابشی می کنند. طراحی سیستم های گرمایش تابشی به گونه ای است که این امواج را به پایین هدایت می کنند. زیرا این دستگاهها در ارتفاع نصب می شوند و این امواج به سمت پایین که معمولا افرارد تردد می کنند انتقال می یابد و منجر به گرم شدن کف سالن می گردند. 

 

تاثیر امواج هیتر های تابشی بر انسان:

امواج ساطع شده از خورشید خطرناک می باشد ولی امواج ساطع شده از سیستم های گرمایش تابشی هیچ گونه خطری برای انسان ندارند. لذا هیتر های تابشی به دلایل ذیل مولد حرارتی مطمئن و ایده آلی می باشند:

  1. هیتر های تابشی چون از نوع دمای متوسط هستند بنابراین در محدوده دمایی امواج UV قرار نمی گیرند.
  2. بسیاری از مواد دارای قابلیت بالای جذب امواج حرارتی هستند

هیتر های تابشی قادر به گرمایش سریع و مقرون به صرفه نسبت به سایر سیستم های مرسوم گرمایشی می باشند


تگ های مطلب: سیستم گرمایش تابشی, هیتر تابشی, هیتر سقفی, هیتر کارگاهی, گرمایش تابشی, گرمایش سالن صنعتی, گرمایش سالن مرغداری, گرمایش سالن ورزشی, گرمایش سوله,