گرمایش تابشی


در گرمایش تابشی برای گرمایش سالن های صنعتی، ورزشی، مرغداری، انبار، روباز و ... در نظر گرفتن دو نکته بسیار حائز اهمیت است:

  1. کاهش مصرف انرژی
  2. افزایش راندمان حرارتی

همانطور که میدانید، استفاده از هیترهای صنعتی و کوره‌های هوای گرم به علت نوع مکانیزم انتقال حرارت (همرفت یا جابجایی) برای گرمایش سالن‌ها مناسب نمی‌باشد. زیرا به علت وجود ارتفاع بیش از 2 متر این سالن‌ها، هوای گرم به سمت زیر سقف حرکت می‌کند(چون سبک تر است) و هوای سرد به علت سنگین تر بودن نسبت به هوای گرم، به سمت پایین سالن حرکت می‌کند. به همین دلیل بایستی انرژی بیشتری مصرف کرد تا اختلاف دمای بوجود آمده به علت ارتفاع سقف را جبران کرد.

همچنین سرعت انتقال حرارت در مکانیزم همرفتی(هیترهای صنعتی و کوره‌های هوای گرم) بسیار کند است. به همین خاطر چندین ساعت قبل از استفاده از سالن بایستی دستگاه‌های گرمایشی سالن را روشن نمود تا دمای سالن به حد مطلوبی برسد.

بنابر موارد ذکر شده تنها سیستمی که می‌توان از آن برای گرمایش سالن‌های صنعتی، ورزشی، مرغداری، روباز و انبارها استفاده کرد، سیستم گرمایش تابشی می‌باشد.

سیستم تابشی حداقل مصرف انرژی را دارا می‌باشد و با اسفاده از سیستم گرمایش تابشی می‌توان مصرف انرژی سالن را تا 70 درصد کاهش داد.

از دیگر مزایای استفاده از سیستم گرمایش تابشی، انتقال حرارت به طریق تابش یا امواج الکترومغناطیس می‌باشد.

در سالن‌هایی که به سامانه های گرمایش تابشی مجهز شده‌اند بعد از چند دقیقه ما شاهد گرما در قسمت کف سالن خواهیم بود. در سیستم های گرمایش تابشی سرعت انتقال گرما بسیار بیشتر از سیستم های جابجایی یا هیتر‌های صنعتی می‌باشد.


تگ های مطلب: سیستم گرمایش تابشی, هیتر تابشی, هیتر سقفی, هیتر کارگاهی, گرمایش تابشی, گرمایش سالن صنعتی, گرمایش سالن مرغداری, گرمایش سالن ورزشی, گرمایش سوله,