کوره و خشک کن های تابشی


 

کوره های تابشی: (RADIANT FURNACE)

  كوره عبارت است از واحدي كه در آن گرماي حاصل از احتراق سوخت درون يك محفظه عايق به سيال فرآيند كه در لوله‌ها قرار دارد انتقال مي‌يابد.
اين لوله‌ها معمولا در امتداد ديواره‌ها و سقف محفظه احتراق قرار دارند. انتقال حرارت عمدتا به صورت تابشي صورت مي‌گيرد و در صورتيكه از نظر اقتصادي قابل توجيه باشد، حرارت در يك دسته لوله جداگانه و در يك بخش مجزا به صورت جا به جايي به سيال فرآيند منتقل مي‌شود.
كوره‌ها در صنايع نفت با عناوين زير ناميده مي‌شوند:
Process heater, Furnace, Process Furnace Direct, Fired heater, Tube Still, heater
مهمترين قسمت يك كوره لوله‌هاي كوره مي‌باشد كه هزينه آن يكي از بزرگترين ارقام در هزينه‌هاي اوليه ساخت كوره را تشكيل مي‌دهد.
عوامل مهم در انتخاب جنس لوله در دماهاي زياد، عمر مفيد، هزينه و شرايط محيطي است كه لوله در معرض آن قرار دارد. عمر مفيد لوله‌هاي كوره بستگي به كاربرد خاص كوره داشته و حتي در شرايط كاربرد يكسان عمر لوله‌هاي سازندگان مختلف كوره متفاوت است.
در شرايط خوردگي و اكسيداسيون ملايم، فولاد كربن‌دار يكي از متداول‌ترين مواد در ساخت لوله‌هاست. علت اين امر، هزينه نسبتا كم، كارايي خوب و قابليت جوشكاري اين آلياژ است. آلياژهاي فولاد در دماهاي زياد معمولا شامل موليبدن كرم سيليس هستند. موليبدن به منظور افزايش در مقابل تنش‌هاي حرارتي، كروم جهت جلوگيري از تشكيل گرافيت بين مولكول‌هاي فولاد و افزايش مقاومت در مقابل اكسيداسيون و سيليس نيز براي جلوگيري از اكسيداسيون بكار برده مي‌شود.

امروزه براي استفاده بيشتر از انرژي و بالابردن راندمان از کوره هاي گرمايش تابشي به جاي کوره هاي گرمايش همرفتي استفاده مي شود. مهمترين امتياز استفاده از اين سيستم ها کاهش مصرف انرژي و عدم ايجاد گرد و غبار در محوطه داخل کوره ميباشد.
اين کوره ها قابليت انتقال گرما به هر دو روش تابشي و همرفت به طور جداگانه و همچنين با هم را دارد.

ديگر مزاياي اين سامانه:
هيچ امکاني وجود ندارد که محصولات احتراق محيط کار را تحت تاثير قرار دهند بنابراين بالاترين سطح ايمني را به ارمغان مي آورند.
احتراق در فشار پايين = بالاترين ايمني
به علت مستقل بودن هر مشعل، خرابي در يک يا چند مشعل موجب توقف کار کوره نمي شود.
تعميرات هر کدام از مشعل ها بدون توقف کار کوره مقدور مي باشد.
توان حرارتي مورد نياز کوره به سرعت تامين مي شود و موجب صرفه جويي زيادي در سوخت مصرفي کوره مي شود


تگ های مطلب: سیستم گرمایش تابشی, هیتر تابشی, هیتر سقفی, هیتر کارگاهی, گرمایش تابشی, گرمایش سالن صنعتی, گرمایش سالن مرغداری, گرمایش سالن ورزشی, گرمایش سوله,