در این فیلم با کوره های تابشی یا کوره خشک کن آشنا میشوید.

برای مشاهده فیلم اینجا را کلیک کنید

 


 

 

برای مطالعه در مورد کوره های تابشی اینجا را کلیک کنید.

 

 

یکی از کاربرد های مهم سیستم های گرمایش تابشی گرمایش سالن ورزشی می باشد. سالن ها و اماکن ورزشی  در زمانهای مختلف مورد بهره برداری قرار می گیرند و به همین علت موتورخانه های مرکزی که وظیفه گرمایش این سالن ها را بر عهده دارند بایستی همواره روشن بمانند و این موجب اتلاف انرژی و افزایش هزینه برای این اماکن خواهد شد. معمولا در روز های تعطیل سیستم گرمایش این سالن ها روشن می مانند تا در زمان مورد نیاز قادر به تامین آسایش دمایی برای ورزشکاران باشند.

در سیستم های گرمایش تابشی چون مکانیزم انتقال گرما متفاوت از رئش های همرفت می باشد این مشکلات قابل برطرف کردن می باشند. در سامانه های گرمایش تابشی گرما از طریق امواج الترومغناطیس منتقل می شود در مدت زمان کوتاهی از لحظه روشن شدن سیستم گرمایش، سالن به دمای آسایس خواهد رسید.

از آنجایی که در سالن های ورزشی معمولا دو گروه وزشکاران و تماشاگران حضور دارند و شرایط دمای آسایش برای هر گروه متفاوت از دیگری می باشد. به عبارت دیگر ورزشکاران به علت فعالیت بدنی نیاز کمتری به گرما در مقایسه با تماشاگران دارند در نتیجه منطقه ای که تماشاگران قرار دارند بایستی گرمای بیشتری داشته باشد. برای بوجود آوردن این شرایط دمایی در سالن های ورزشی به راحتی میتوان با طراحی صحیح چیدمان حساب شده به این مهم دست یافت.

در سالن های ورزشی به علت اینکه ورزشکاران فعالیت بدنی دارند بایستی برای کیفیت هوای سالن پیش بینی هایی انجام شود. در سیستم های قدیمی گرمایش سالن های ورزشی از طریق کانال های ورود هوا، به سالن هوای گرم تزریق می شود و همین عامل باعث پراکنده شدن ذرات معلق و گرد و غبار در فضای سالن می شوند. در حالیکه در سیستم های گرمایش تابشی به علت انتقال گرما از طریق امواج هیچ گونه جابجایی و گردش هوا بوجود نمی آین و این امر به بالاتر رفتن کیفیت هوا کمک بسزایی می کند.

امروزه یکی از مناسب ترین سیستم های گرمایشی، سیستم گرمایش تابشی می باشد. رایج ترین و شناخته تر شدن سیستم گرمایش تابشی، سیستم هتی گرمایش تابشی موضعی می باشند که جهت گرمایش فضاهای با ارتفاع بیش از 3 متر استفاده می شود. این سیستم ها در مکانهایی از قبیل سالن های ورزشی، مرغداری ها، گلخانه ها، ایستگاه مترو، فضاهای باز، آلاچیق، رستوران، پارکینگ خودرو و... استفاده می شوند.

سامانه های گرمایش تابشی موضعی متشکل از یک مشعل ، فن مکنده و لوله های آتشخوار می باشند که می توانند بصورت خطی یا U شکل باشند. در اثر کار کرد مشعل , لوله ها به شدت گرم می شوند و شروع به ساطع کردن امواج الکترومغناطیس و امواج حراتی به محیط می کنند.

با استفاده از سیستم های گرمایش تابشی موضعی می توان بخش هایی از یک فضای بزرگ را گرم نمود. این سیستم ها از ظرفیت 35،000 کیلو کالری در ساعت تا 55،000 کیلو در کالری در ساعت تولید می شوند.

از سیستم گرمایش تابشی موضعی بیشتر در مواردی استفاده می شود که بخواهیم بخش هایی از یک سالن بزرگ را بصورت نقطه به نقطه گرم کنیم و در این حالت هر مکان بصورت مستقل از نقاط دیگر می تواند با توجه به نیاز روشن و یا خاموش گردد.

همچنین دستگاههای گرمایش تابشی موضعی قابلیت افزوده شدن سیستم کنترلی را دارند و می توانید از هرکجا عملکرد سیستم را کنترل کنید.

هیتر تابشی چیست؟

 

در اثر فعل و انفعالات اتمی صورت گرفته در خورشید، انرژی عظیمی آزاد می شود و این انرژی بصورت امواج الکترومغناطیس بعد از طی  149،680،000 کیلومتر به سطح زمین می رسد و گرمایش مورد نیاز زمین برای ادامه حیات را تامین می کند. همانطور که در یک روز آفتابی زمستان ، لذت گرمای دلچسب خورشید را احساس می کنیم

هیتر سقفی چیست؟

 

هیتر های سقفی از کارامد ترین دستگاههای گرمایشی در سالن های تولید, کارخانجات, صنایه, سالن های ورزشی, مرغداری ها محسوب میشوند که در کنار گرمایش مطلوب سهم زیادی در کاهش هزینه های آن واحد به ویژه سوخت و برق دارند.

الگوی گرمایش این دستگاهها گرمایش تابشی بوده و مکانیزم آن بر گرفنه از نحوه گرمایش خورشید می باشد.

این بخاری ها در ارتفاع مناسبی از کف سالن قرار میگیرند و علاوه بر صرفه جویی های اقصادی , فضای سالن را نیز اشغال نمی کنند.

گرمایش تابشی چیست؟

انتقال انرژی و گرم کردن اجسام توسط امواج الکترومغناطیس را گرمایش تابشی می نامند. بهترین نمونه برای گرمایش تابشی را می توان انتقال گرما از خورشید به زمین را مثال زد. دمای بسیار بالای خورشید موجب ساطع شدن و انتشار امواج می شود. این امواج در فضا حرکت می کنند و پس از طی کیلومترها فاصله به زمین می رسند و جذب زمین می شوند.

گرم کننده های تابشی گاز سوز از اوایل دهه 1920 میلادی تا کنون مورد استفاده قرار گرفته اند. حرارت ناشی از احتراق گاز توسط سطوح براق به سمت اجسامی که نیاز به گرمایش دارند انعکاس داده می شود. میزان انرژی گرمایی انتقالی از طریق تابش به عوامل مختلفی از جمله دمای دو جسم مقابل یکدیگر بستگی دارد. با یک مثال یاده می توان به این موضوع پی برد:

کافی است دست خود را در فاصله کمی از یک سطح سرد قرار دهید، متوجه احساس سرما در دست خود می شویدکه علت آن از دست دادن انرژی گرمایی دست خود از طریق تابش و دریافت انرژی توسط سطح سرد می شوید.

در سامانه های گرمایش تابشی بر خلاف سایر سیستم های گرمایشی، عمده تبادل از طریق تابش صورت می گیرد. این سامانه ها بیشتر از 50 درصد انرژی خود را از طریق تابش با محیط تبادل می کنند و همین امر موجب تمایز این روش گرم کردن از سایر روش های قدیمی می باشد. از جمله مزایای گرمایش به روش تابشی می توان موارد زیر را نام برد:

 • کاهش هزینه مصرف گاز و انرژی
 • کاهش آلاینده های محیط زیست و بوجود آوردن محیط پاک و عاری از هر گونه آلودگی

 

مقایسه روش رایج گرمایش(هیتر یونیت) و گرمایش به روش تابشی

در سیستم گرمایش از طریق جابجایی هوای گرم، حرارت بیشتر در زیر سقف متمرکز شده و سطوح نزدیک به کف و محل فعالیت کارکنان از دمای مناسب برخوردار نخواهد شد. در نتیجه اتلاف انرژی از طریق سقف بسیار زیاد است

حرارت از طریق تابش، جذب هوای محیط نمی‌شود و اتلاف حرارتی در اثر تعویض هوا بسیار ناچیز است. در صورتی که اتلاف حرارتی به علت حرکت هوای گرم و خروج آن از جداره‌ها، درها، پنجره‌ها و هواکش‌ها در سیستم جابجایی بسیار زیاد است.

 

ادامه مطلب را ملاحظه نمایید.

مزایای گرمایش به روش تابشی مانند خورشید

 

 • امکان گرمایش یک منطقه خاص
 • متمرکز کردن حرارت بر روی سطح زمین (کف سالن و محل کار پرسنل)
 • بی­نیازی از دمنده برای چرخش و جابجایی هوا
 • کاهش شیب تغییرات دما از سقف تا کف زمین
 • عدم ایجاد گرد و غبار در زمان گرمایش
 • گرمایش محیط­های سر باز و ورود هوای تازه به منطقه گرمایشی
 • عدم نیاز به موتورخانه
 • عدم نياز به تاسيسات مانند بويلر ها، مشعل، لوله کشي، سيالات واسط (آب ،روغن و بخار)، گرم کننده‌ها، يونيت هيترها، پمپ­ هاي سيرکولاسيون، شيرآلات کنترل، کانال عبور لوله­ها، تابلوهاي برق و غيره

ادامه مطلب را ملاحظه نمایید.

گرمايش تابشی چيست؟

اين تکنولوژي برگرفته از بطن طبيعت و نحوه گرمايش زمين توسط خورشيد مي باشد. انرژي خورشيد پس از طي مسافت زیاد در برخورد با زمين به گرما تبدیل شده ولي فضاي بين خورشيد تا زمين به دليل ضريب جذب پايين، اين انرژي را جذب نمي­کند. سابقه استفاده ازسيستم هاي گرمايش تابشی (Radiant Heating ) - يعني روشي که در آن گرما بدون نياز به واسطه­اي مانند هوا انتقال مي يابد- به دهه1950میلادی باز مي­گردد.

در اين روش دستگاه مولد گرما، يک مشعل گازسوز يا گازوئيل سوز است که با گرم کردن (افزايش دما) لوله ­ها، آنها را به تابش وا مي­دارد. به کمک يک بازتاب دهنده (رفلکتور) پرتوهاي تابش به سمت مکان مورد نظر گسيل داده مي­شوند تا پس از جذب بار ديگر به گرما تبديل شوند. در اين روش با پرهيز از گرم کردن جرم هوا (هواي محيط) در مصرف انرژي صرفه جويي شده و با حذف سرمايه­ گذاري براي موتورخانه­ هاي متداول در سيستم­هاي گرمايشي سنتي (حرارت مرکزي) و کاهش هزينه تعمير و نگهداري مربوطه، در هزينه­ ها صرفه جويي مي­گردد

امواج فروسرخ (INFRARED)

امواج فروسرخ نوعي از امواج الکترومغناطيس هستند که بعد از برخورد با جسم موجب گرم شدن آن مي شوند.

اين امواج دسته اي از پرتوهاي نامرئي خورشيد هستند. به همين سبب وقتي در مقابل نور خورشيد قرار مي گيريم احساس گرما مي کنيم. اين امواج داراي طول موج بيشتري از امواج مرئي و فرکانس کمتر از آنها هستند.

به همين دليل در نمودار طيف الکترومغناطيس بعد از امواج مرئي قرار دارد. اين امواج در نمودار بعد از رنگ قرمز در امواج مرئي که کمترين شکست را نسبت به بقيه رنگ ها دارد، قرار مي گيرند. به همين سبب به آنها امواج فرو سرخ يا مادون قرمز ميگويند.

 

ادامه مطلب را ملاحظه نمایید.

سالن هاي صنعتي

 1. حذف موتورخانه مرکزي
 2. سادگي راهبري و نگهداري سامانه گرمايش تابشي
 3. حفظ سلامت محيط
 4. مستقل بودن هر سامانه
 5. کاهش مشکلات جنبي
 6. کاهش اثرات زيست محيطي

 

انبارها

 

 1. گرمايش منطقه اي (براي کارکنان و نه کالاها)
 2. جلوگيري از زنگ زدگي فلزات به سبب کاهش رطوبت نسبي هوا

تعميرگاه هاي خودرو

 

 1. عدم اشغال فضاي مفيد کف
 2. حل مشکل رطوبت و يخ زدگي کف تعميرگاه به علت گرمايش از بالا به پايين
 3. عدم پراکنش آلودگي و گرد و غبار در محيط
 4. افزايش راندمان کارکنان به سبب عدم تجمع آنان در اطراف دستگاه گرم کننده به علت گرمايش يکدست سامانه گرمايش تابشي

 

مرغداري ها

 1. بهبود ضريب تبديل غذايي در اثر ايجاد آسايش حرارتي در محيط
 2. حذف مشکل تهويه به ويژه در فصل سرما به سبب واسطه قرار نگرفتن هوا
 3. کاهش احتمال ابتلاي جوجه هاي گوشتي در اثر بيماري آسيت
 4. امکان کنترل درجه حرارت (امکان تامين دماي 32 درجه سانتي گراد در روزهاي اول جوجه ريزي) عدم چرخش غير ضروري هوا و تقليل انتقال آلودگي
 5. مصرف کمتر سوخت (صرفه جويي به ميزان 60 درصد به نسبت ساير سامانه هاي گرمايشي) توزيع يکنواخت گرما و جلوگيري از ازدحام طيور
 6. کنترل رطوبت هوا و خشکي کف سالن
 7. امکان شستشو و ضدعفوني کردن دستگاه ها

گلخانه ها

 

 1. ايجاد گرماي مناسب براي رشد گياهان با الهام از تابش نور طبيعي خورشيد
 2. نزديک کردن شرايط گلخانه به محيط طبيعي به سبب بيشتر بودن دماي خاک نسبت به هوا (حدود 4 تا 5 درجه سانتي گراد)
 3. افزايش دماي برگ گياهان و کاهش بروز بيماري هاي قارچي و آلودگي ناشي از رشد انواع باکتري ها
 4. افزايش تقطير برگ ها و جلوگيري از زنگ زدگي روي برگ ها
 5. جلوگيري از پراکنش حشرات و باکتري هاي بيماري زا در محيط به سبب عدم نياز به چرخش هوا
 6. جلوگيري از ايجاد ابر حرارتي در زير سقف
 7. مصرف کمتر سوخت (صرفه جويي به ميزان 60 درصد به نسبت ساير سامانه هاي گرمايشي)
 8. امکان منطقه بندي گرمايي

فضاهاي ورزشي

 

 1. عدم نياز به روشن نگه داشتن دستگاه در ساعات و روزهاي تعطيل و صرفه جويي 50 درصدي در مصرف سوخت (دماي سالن ورزشي تنها بعد از چند دقيقه روشن نمودن دستگاه گرمايش تابشي به حد مطلوب مي رسد)
 2. کاهش تعداد دفعات تهويه هوا به سبب پايين تر بودن دماي هوا در سامانه گرمايش تابشي در مقايسه با سامانه هاي هواي گرم و کاهش 80 درصدي تلفات گرمايي
 3. افزايش سلامت محيط به سبب عدم چرخش ذرات معلق در اثر جابجايي هوا
 4. ايجاد منطقه بندي دمايي بدون نياز به تيغه بندي براي گروه هاي ورزشکار و تماشاگر
 5. حذف رطوبت در کف سالن و جلوگيري از زنگ زدگي تجهيزات ورزشي

شيوه‌هاي بنيادي انتقال گرما عبارتند از:

رسانش:

انتقال انرژي بين اجسام که در تماس فيزيکي با يکديگر هستند. اگر يک انتهاي سيخي را به مدت زيادي داخل اجاقي گرم نماييم، انتهاي ديگر آن نيز گرم مي‌شود. آزمايش‌هاي مربوط به گرما از طريق بدنه سيخ ، از انتهاي داغ به انتهاي سرد منتقل مي‌شود. اين روش انتقال آزمايشهاي مربوط به گرما ، يا شارش انرژي از طريق ماده را رسانش گرمايي مي‌گويند. فلزات ، بويژه نقره ، مس و آلومينيوم رساناهاي خوب آزمايشهاي مربوط به گرما و بيشتر غير فلزات رساناهاي ضعيف آزمايشهاي مربوط به گرما هستند.

 

ادامه مطلب را ملاحظه نمایید.